_Blog_

Filip Holec s manželkou Bárou

Píše pro vás milovník kamene
Filip Holec
s manželkou Bárou

Beton, co není betonem

Také se vám to již stalo - stojíte u známých v koupelně a zjišťujete, že to, co se zdálo být pohledovým betonem, je ve skutečnosti keramický obklad? Který je navíc snažší na údržbu?

Všeobecný zájem o cementové stěrky a beton je neutuchající. Nejdříve to byla touha po strohém ,,raw´´ interiéru, pak čistém minimalismu. Výhodou betonu vždy byla i jeho kombinovatelnost s výraznými odstíny, které vedle nestejnoměrně šedé plochy nikdy nepůsobily lacině. Dnes se zákaznící na nás stále více obracejí s touhou po zenovém interiéru v přírodních tónech.

Zenový interiér

Zenová tradice se zrodila v Číně. Jejím cílem je dosažení životní harmonie a čisté klidné mysli. K tomu je potřeba interiér, který nás nebude rozptylovat výraznými barvami a vzory a umožní nám se soustředit na sebe sama. Není vhodné domov přeplňovat nábytkem a drobnostmi. Interiéru naopak pomůže důraz na jednoduché linie, přírodní materiály a světlé jemné odstíny.

Ne každý má ale možnost investovat do stoprocentně přírodních materiálů, nebo řešit jejich složitější údržbu. Řešením je pak keramika, která bude mít pro zákazníka výhodnější užitné vlastnosti, ale zároveň bude vypadat jako například beton.

Imitace ano či ne?

Imitace přírodních materiálů keramickou dlažbou či obkladem má řadu odpůrců. Argumentem bývá, že chci-li beton, mám si pořídit beton a ne náhražku. Ale pravdou zůstává, že pokud zkombinujeme esteticky vysoce hodnocený vzhled přírodního materiálu s vlastnostmi keramiky, získáme kvalitní výrobek nenáročný na údržbu.

Výhody keramiky

Beton či Basaltina, což je druh vyvřelé lávy, jsou pórovité nasákavé materiály náročné na údržbu. Keramika je nenasákavá i bez impregnace. Navíc je odolná vůči mechanickému namáhání, takže se nemusíte bát, že ji odřete či poškrábete. Snadno se udržuje a bez obav ji můžete čistit Savem a jinými chemickými prostředky.

Rozhodnete-li se pro keramiku, sám bych doporučil například odstín Basalto s krásnou strukturou popraskaného betonu, či tmavý elegantní Blend Nero. A sami v naší nabídce objevíte určitě i další.

03 ker dl vzory